zatrudnij hakera

haker etyczny

Kim jest haker etyczny...

W ostatnich latach słowo Haker stało się pojęciem, które za przyczyną mediów zyskało bardzo negatywnego znaczenia. Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w latach ’90 XX wieku pojęcie to oznaczało osobę bardzo dobrze posługującą  się zaawansowanymi technikami informatycznymi, osoba taka była postrzegana jako specjalista –  wizjoner kreująca nowe trendy w rozwoju rozwiązań sieciowych, bezpieczeństwa informacyjnym – obecnie określanego jako obszar cybersecurity.

W dzisiejszych czasach o hakerach słyszymy najczęściej w kontekście kolejnych udanych ataków wykonywanych przy użyciu coraz bardziej wyrafinowanych metod i narzędzi. Złe informacje sprzedają się lepiej, trudniej zatem dostrzec, że wiele (zdecydowana więcej) z tych cyberprzestępstw zostało udaremnionych lub w znacznym stopniu ich zasięg został zawężony również dzięki hakerom, których wolimy dziś bardziej nazywać „analitykami zagrożeń”, „specjalistami ds. zabezpieczeń sieci” oraz „hakerami etycznymi”.

Każde z narzędzi może być użyte zarówno w dobrych jak i złych celach, to właśnie odróżnia etyczny haking od cyberprzestępstwa. Zarówno etyczni hakerzy, jak i cyberprzestępcy korzystają z tych samych narzędzi, często kończą te same uczelnie i kursy, należą do tych samych grup w social media. To co ich różni to tylko cel działania.